İŞİTME KAYBIM VAR. NE YAPMALIYIM?
İşitme Cihazı alanlar SGK’dan nasıl yararlanır?

SGK ile anlaşmalı İşitme Cihazı Merkezlerinden indirim alabilirsiniz.
SGK güvencesiyle sigortalı iseniz, işitme cihazı üzerinden indirim alma hakkına sahipsiniz bunun için; Resmi sağlık kurulları tarafından en az 1 KBB uzman hekimin yer aldığı Sağlık raporunun düzenlemesi gerekmektedir.Bu raporla işitme cihazı merkezine giderek cihaz üzerinden indirim alabilirsiniz. 18 yaş altındaki çocuklara her iki kulak için KBB hekimi çift işitme cihazı raporu veriyorsa, SGK geri ödemesi iki katına çıkmaktadır. 18 yaş üzeri yetişkinlerde ise önce bir cihaz verilerek 6 ay sonrasında cihaz faydası kanıtlandığında ikinci cihaz raporu çıkarılıp geri ödeme alınabilmektedir

SGK 18 yaş üzeri kişiler için BRÜT 1012,5 TL* işitme cihazı katkısında bulunmaktadır. Yaşa ve emekli/çalışan durumuna göre yapılan NET SGK katkısı ise aşağıda yer almaktadır:
0-4 yaş için veli çalışıyor ise net 1.458 TL, veli emekli ise 1.640,25 TL
5-12 yaş için veli çalışıyor ise net 1296 TL, veli emekli ise 1458 TL
13-18 yaş için veli çalışıyor ise net 1215 TL, veli emekli ise 1.366,87 TL
18 yaş üzeri için kişi çalışıyorsa net 810 TL, emekli ise 911,25 TL

SGK işitme cihazı ödemesini vatandaşa değil sözleşme yaptığı işitme cihazı satış ve uygulama merkezlerine yapmaktadır. İşitme cihazı fiyat aralıkları değişkendir, SGK karşılığı iyi bir işitme cihazı almak mümkün değildir iyi bir işitme cihazı için mutlaka fark talep edilecektir.Siser işitme merkezlerinin SGK ile sözleşmesi vardır.SGK kapsamında işitme cihazı almak isteyen kişil Pendik ses işitme merkezini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve işitme cihazı denemesi yapabilirsiniz.